Slovník ingrediencií vôní

 
 
 

Volajte:  

 
 
Upozornenie

Vážený zákazníci,

z dôvodu sťahovania eshopu do nových priestorov a zmeny majiteľa budeme odosielať produkty až po 01.06.2018.

Ďakujeme za porozumenie a ostávame s pozdravom

Moliere.sk

 
 
 
 

Slovník ingrediencií vôní

A

 

Abelmošusové semeno

Olej je lisovaný zo semien abelmošusového kra. Vzhľadom k tomu, že svojou vôňou pripomína ambru je často používaný ako jej náhrada.

 

Afrikán

Afrikán má zelené listy a zlaté kvety umiestnené na vrchole stonky. Poskytuje silne aromatický výťažok s korenenými bylinnými tónmi.

 

Ambra

Po dlhú dobu mala ambra priezvisko "čierne morské zlato". Voskovitá a lepkavá hmota sa vyskytovala v tropických oceánoch. Tieto na hladine sa vznášajúce útvary boli nestrávené zbytky potravy vyvrhnuté z veľrybieho žalúdka a predstavovali jeden z najlepších stabilizátorov používaných pre parfémy. V dnešnej dobe sa ambra vyrába v laboratóriách synteticky.

 

Angelika

Olej z koreňa angeliky, ktorá sa pestuje vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku. Vonia pižmovo s koreneným zeleným nádychom.

 

Aníz

Éterický olej sa získava z plodov a listov malého, večne zeleného aromatického anízového kra.

 

B

 

Benzoin

Benzoin je balzamová živica z tropického styraxového stromu používaná ako stabilizátor vyznačujúci sa kakaovitou sladkosťou. Pochádza z Thajska, Vietnamu a Laosu.

 

Bergamotka

Prenikavo voňajúca silica získaná lisovaním z dozrievajúceho nejedlého plodu veľkosti veľkého pomaranča a tvaru citróna. Tento ker rastie takmer výhradne v južnej časti talianskej Kalábrie. Svieža citrusová vôňa bergamotky je dôležitou zložkou rady jemných parfémov. Je rovnako považovaná za vynikajúci stabilizátor.

 

Bobrovina, bobrie pižmo

Pôvodne bola látka získavaná z perineálnych žliaz kanadského bobra. Nahorklá silno páchnuca látka má vynikajúce stabilizačné vlastnosti. V modernom voňavkárskom priemysle sa aróma bobrieho pižma vrátane všetkých jeho charakteristických rysov pripravuje syntetickou cestou.

 

Bulharská ruža

Kvetina pestovaná v bulharskom Údolí ruží na úpätí vysokých horských štítov poskytuje najjemnejšiu ružovú vôňu na svete. K získaniu jednej libry vonného oleja je potrebných približne 4000 okvetných lístkov ruže. Jediná kvapka tohto vzácneho oleja je schopná z vône urobiť nezabudnuteľný vnem.

 

C

 

Cédrová silica

Získava sa destiláciou z amerického alebo marockého cédru. Často sa používa ako základ pre parfém a pánske kolínske vody. Vyznačuje sa drevnatým a vytrvalým podtónom.

 

Cibet

Hustá, žltkastá látka s prenikavým zápachom, ktorá sa pôvodne získavala z vaku umiesteného blízko pohlavného ústroja v tele africkej cibetky. Dnes dokáže úplne všetky vnímané nóty spojené s cibetom nahradiť synteticky pripravovaná látka.

 

Citrónová tráva

Tráva je pôvodne rastúca na Východoindickom súostroví - na Madagaskare a v Brazílii. Silica sa z nej získava destiláciou v pare alebo vo vode.

 

Citrónová silica

Silica vylisovaná z kôry takmer zrelých plodov rastúcich na jednom zvláštnom druhu citrónovníka. Citrónová silica je osviežujúca, mierne ostrá a používa sa ako vrchná nóta v celej rade parfémov.

 

Citrus

Silica z citrónu, bergamotky, limetky, tangeríny a kvetov pomarančovníkov je typická svojou osviežujúcou nahorklou vôňou. Citrusy vydávajú ostrý, čistý odér a možno ho pridávať do vonných zmesí pre vrchnú nótu.

 

Costus

Esencia z koreňa rastliny podobnej sedmokráske prepožičiava orientálnym zmesiam hrejivosť. Obsahuje zelené a fialkovité akcenty.

 

Č

 

Čistý výťažok z kosatca (Orris Absolute)

Čistý výťažok z kosatca (Orris Absolute) sa získava z olúpaných, usušených a rozdrvených korienkov kosatca. Je jednou z najdrahších prírodných surovín pri príprave parfémov. Jeho vôňa je olejovitá a drevnatá so sladkými, ovocnými a kvetinovými podtónmi.

 

D

 

Dubový mach

Stabilizátor získavaný z vonného lišajníka rastúceho na duboch a ďalších stromoch v južnej Európe (územie bývalej Juhoslávie), Toskánsku a južnom Francúzsku. Často sa používa do ťažkých buketov a parfémom dodáva zemitú nótu.

 

E

 

Eukalyptovník

Silica z listov eukalyptovníka po sebe zanecháva silnú, bylinnú, gáfrovú stopu. Tento strom je pôvodom z Tasmánie a v súčasnosti je pestovaný najmä v Španielsku, Portugalsku a Austrálii.

 

F

 

Fialka

Vylúhovanie fialkových silíc je obtiažne a nesmierne nákladné, pretože z jedného celého akru drobných kvietkov pestovaných v chladnom tieni olivovníkov a citrusových stromov južného Francúzska sa získa len pár voňavých kvapiek. Aromatické preparáty umožňujú, aby sa z tejto krásnej vône tešili všetci.

 

Fialkový list

Silica z listov fialky je vzácna pre svoje uhorkovo zelené a korenené bylinné aróma so stopami fialky a kosatca. Produkciou týchto listov sa preslávila talianska Parma.

 

G

 

Galbanum

Korene galbanového kra pestovaného v Sýrii a Turecku obsahujú živicu žlto hnedého sfarbenia. Dáva príjemnú aromatickú, po listoch a zeleni, voňajúcu jemnú balzamovitú prchavú silicu.

 

Gardénia

Biely kvet s ťažkou a silnou sladkou vôňou.

 

H

 

Harmanček

Harmančekový výťažok sa získava z medovo voňajúcej rastliny, harmančeka. Vonia čisto a jemne.

 

Hyacint

Modro, bielo, ružovo či nafialovo kvitnúca cibuľovina rastie divoko v olivových hájoch v okolí Grasse. Kvet hyacintu okolo seba šíri jemnú vôňu hneď ako sa na stonke rozvinie prvý kvietok. Po zriedení získava hyacintová silica hladkú, sladkú, ale pritom silnú vôňu.

 

J

 

Jalovec

Výťažok je produktom plodu stále zeleného jalovcového kra alebo stromu. Vonia príjemne a aromaticky.

 

Jantár

Je jednou z najstarších fosílnych živíc (nezamieňať s ambrou!). Po spracovaní je výsledkom lepkavá, medovitá hmota, ktorej dymový, smolový odér je ideálny pre "kožené základy". Ak je výraz použitý v popise, tak označuje vône, ktoré sú dramatické, teplé a púdrovité."

 

Jazmín

Nežné biele kvety, z ktorých sa získava jeden z najdôležitejších éterických olejov. Aj to najmenšie množstvo tohto silne voňajúceho oleja dodá jemným vôňam hladkosť a energiu. Dodá im vlastnosti, ktoré sú pre ne významné. Jedna libra jazmínového výťažku stojí - v závislosti od trhu - niekoľko tisíc dolárov. Jazmín sa pestuje vo Francúzsku a existuje ho okolo 200 druhov. Jeho skutočnou kolískou je Egypt, Alžírsko a Taliansko. Jazmínové kvety sa zbierajú ručne a pred svitaním, inak totiž stratia až 20% svojej vône. Na výrobu 2 libier oleja je potrebných 12 000 libier týchto pôvabných bielych kvietkov.

 

K

 

Kadidlo

Pripravuje sa zo živice a pri pálení vydáva korenené aróma.

 

Kardamón

Vonná silica sa získava z kardamónu destiláciou. Kardamón je rastlina podobná zázvoru. Zanecháva po sebe prenikavú kvetinovú stopu. Po šafrane je kardamón najdrahším korením.

 

Karafiát

Táto kvetina vydáva korenené a zmyselné aróma.

 

Klinček

Klinčeková silica a čistý výťažok sú získavané zo sušených kvetinových púčikov štíhleho tropického stromu, klinčekovníka, rastúceho v Moluccasu. Pestovanie klinčekovníka má tradíciu aspoň dvetisíc rokov. Tvorca vône používa esencie z klinčekových púčikov kvôli sladko korenenej nóte, ktorú vôňam táto surovina dodáva.

 

Konvalinka

Odér veľmi voňavých zvončekovitých bielych kvietkov už odpradávna okúzľuje tvorcov vôní mnohých zemí. Jedinečná aróma je prenikavá a drevnatá, sladká.

 

Korenie

Silica je destilovaná z červených bobulí východoindického tropického popínavého kra s aromatickými listami. Vôňa je ostrá a korenistá.

 

Koriander

Silica z byliny nazývanej koriander, patriacej do rovnakej čeľadi ako petržlen, je cenená pre svoju korenenú arómu.

 

Koža

Sladký živočíšny odér pripomínajúci dym má tiež svoje miesto vo výbere tvorcov parfémov. Je hrejivá a vytrvalá.

 

L

 

Labdánum

Labdánum je mäkký, tmavý, horko voňajúci prírodný balzam získavaný z kra devätorníka (angl. rock-rose). Parfému dodáva koženú nótu.

 

Lesná vôňa

Esencia pripomínajúca arómu čerstvo narezaného dreva a koreňov sušených na slnku. Tvorca parfémov docieli drevnatý účinok pomocou takých prísad, ako sú santalové drevo a vetiver.

 

Levanduľa

Dlho rastúca, stále zelená rastlina so svetlofialovými kvetmi, ktorej rodným krajom sú krajiny okolo Stredozemného mora. Vrcholky kvetov a stopky sú destilované v pare, čím sa z nich získa svetlá a sladko voňajúca silica. Najviac používaná levanduľa pochádza z južného Francúzska.

 

Liči

Výťažok poskytovaný semenami šupinatého, do tvrdej šupky ukrytého oválneho plodu, sa vyznačuje sladkým, ovocným charakterom. Strom rovnakého mena je pôvodom z Číny.

 

M

 

Magnólia

Sladko a veľmi silno voňajúce kvety sú pri poskytovaní svojho vonného výťažku značne skúpe. Táto esencia sa často pripravuje zmiešaním ruže, jazmínu, neroliovej silice a ylang-ylangu s aromatickými preparátmi.

 

Mach

Odér pripomína aromatické lišajníky a machovité porasty pôvodne rastúce na dube a ďalších stromoch. Navodzuje atmosféru hlbokých lesov. Pretože celkový odér machov možno jednotlivo definovať, každá silica sa vyznačuje svojou vlastnou špecifickou vôňou.

 

Mandarínka

Silica z mandarínkovej kôry. Výrazný a sladko voňajúci výťažok sa veľmi často používa do kolínskych vôd.

 

Mango

Aromatická, jemná, ovocná a pižmová vôňa čerstvého plodu je tvorcami parfémov napodobňovaná.

 

Marinka voňavá

Silno aromatická silica sa získava zo sladko voňajúcej byliny pôvodom zo strednej Európy.

 

Májová ruža

Silný ružový čistý výťažok z tejto ruže, ktorá sa pestuje hlavne v Maroku, je veľmi dôležitou surovinou pre výrobu parfémov. Bohatá, vytrvalá vôňa májovej ruže zaobaľuje a zdôrazňuje celú radu vonných kompozícií.

 

Mäta

Povzbudzujúca, osviežujúca rastlinná silica je získavaná vylúhovaním zo stonky a aromatického lístia plazivej mäty. Obsahuje mentol.

 

Mimóza

Zelený kvetinový výťažok získavaný z kvetov a stoniek stromčekovitej mimózy. Vonia hladko a sladko.

 

Muškátový oriešok

Je to semeno nachádzajúce sa v plode muškátovníka pravého. Ten rastie v mnohých tropických regiónoch. Výnimočne príjemná, korenistá vôňa je často používaná v pánskych parfémoch.

 

Myrha (Myrtha)

Jedna z najstarších vonných prísad na svete. Bola používaná už roku 2000 pred n.l. Je to žltohnedá aromatická živica, ktorá sa získava zo stromu čechrice voňavej, rastúceho vo východnej Afrike a Arábii.

 

N

 

Narcis

Narcis je veľmi voňavý žltý a biely kvet, ktorý vydáva intenzívny korenistý, zemitý a slamovo sladký odér. Malé množstvo sa často používa k zaobleniu kvetinových vonných kompozícií. Pochádza z Perzie, odkiaľ bola táto kvetina po trase "hodvábnej cesty" prinesená v ôsmom storočí do Číny.

 

Neroliová silica

Destilát pripravovaný z pomarančových kvetov horkého pomarančovníka. Neroliová silica je ľahká a voňavá zmes, ktorá dodáva sladký a prchavý nádych.

 

O

 

Oliban

Živica zo stromu rastúceho v Arabskom svete a južnej Afrike. Používa sa najčastejšie v orientálnych zmesiach a je známa najmä svojimi výnimočnými fixačnými vlastnosťami. Jej odér je korenistý a balzamovitý, podobá sa kadidlu.

 

Orgován

Vzhľadom k tomu, že výťažok z rastlinných častí orgovánu či jeho kvetov nezodpovedá presne jeho známemu aróma, tvorcovia parfémov si túto typickú vôňu pripravujú sami. Získavajú ju zmiešaním jazmínu, ylang-ylangu, neroliovej silice a vanilky.

 

Osmanthus

Pripravuje sa z kvetov stromu osmanthus, ktorý rastie v Japonsku, Číne a v juhovýchodnej Ázii. Má kvetinovú vôňu s nádychom slivky a hroznového vína.

 

Otočník

Esencia sa získava vylúhovaním z kra otočníka peruánskeho s drobnými zhlukmi jasne červených alebo bielych kvietkov. Vôňa je kvetinová s mandľovým nádychom.

 

P

 

Pačuli

Silica sa získava z listov pestovaných v Indii, Malajzii na Sumatre a v Južnej Amerike. Pačuli je skvelým stabilizátorom a parfémovým zmesiam dodáva exotickú nótu. Často je dôležitou zložkou orientálnych zmesí. V posledných rokoch sa pačuli stalo vôňou samo o sebe. Obvykle sa používa v kombinácii s vetiverom. V nespracovanom stave vydáva kvet pačuli odér pripomínajúci vlhké drevo a hrdzavé železo. Éterický olej má tmavooranžovú farbu a vonia sladko, bylinne, korenisto a po balzame z dreva.

 

Pelargónia

Pestuje sa na juhu Francúzska, v Španielsku, Rusku, severnej Afrike a Egypte. Silica z listov a stoniek pelargónie je jednou z najvýznamnejších silíc používaných do jemných parfémov. Vonným zmesiam dodáva silica z pelargónie sladko ružový odér a dobre ladí s ružou či orientálnymi nótami. Vnáša do zmesi bohatosť a robustnosť. Tejto silice sa každoročne vyprodukuje asi 200 000 libier.

 

Petitgrain

Silica destilovaná z listov a prútikov horkého pomarančovníka prepožičiava kolínskym a toaletným vodám zrelú nótu. Často sa používa v kombinácii s citrónom a pomarančom. Napriek tomu, že rastie v západoindickom súostroví a v Paraguayi, najlepšia surovina sa pestuje v južnom Francúzsku.

 

Pižmo

Látka s veľmi silným odérom bola pôvodne získavaná z podkožného vaku samca pižmového srnca žijúceho v Strednej Ázii. Vďaka povesti, že pižmo má afrodiziakálne účinky, sa používa v celej rade výrobkov. V parfumérii zaobľuje vôňu tým, že jej dodáva mäkké, zmyselné a prenikavé tóny. Často je tiež pripravovaný syntetickou cestou.

 

Pomarančová silica

Je lisovaná z kôry horkých i sladkých pomarančov.

 

Pomarančový kvet

Klasická vôňa pomarančového kvetu bola objavená v Číne arabskými obchodníkmi a bola považovaná za symbol plodnosti v manželstve. Ker rastie v slnečnej klíme Floridy, Kalifornie, Sicílie a Španielska a výťažok z nežných kvetov sa vyznačuje zvlášť plnou, lahodnou nótou.

 

S

 

Santalové drevo

Silica sa destiluje z rozdrveného kmeňa a koreňov malého stromu pestovaného v Indii a Austrálii. V Indii sú tieto stromy štátom chránené a je zakázané ich rúbať, či už na súkromných pozemkoch či pozemkoch patriacich cirkvi skôr, ako strom dosiahne vek 30 rokov. Už okolo roku 500 pred n.l. bolo santalové drevo používané pri náboženských rituáloch. V súčasnosti je ešte stále súčasťou týchto ceremoniálov v Indii a Číne. Santalové drevo v sebe skrýva drevitú, balzamovitú nótu a veľkú hodnotu má aj ako stabilizátor.

 

Silica z ružového dreva

Výdatná silica zo stromu rastúceho v Južnej Amerike sa používa v aromatických zmesiach, predovšetkým v ružových kompozíciách. Zo silice z ružového dreva sa izoluje výťažok pripomínajúci levanduľu, ktorý sa vyskytuje i u mnohých iných rastlín.

 

Styrax benzoový (Benjamin)

Aromatická krovina vydáva korenistú vôňu a získavajú sa z nej tri vonné oleje: z plodov je to olej s ostrou gáfrovou vôňou, listy vôňou pripomínajú levanduľu a kôra a prútiky poskytujú olej voňajúci po dráči (angl. wintergreen).

 

Š

 

Šalvia

Svieža, korenená vôňa je získavaná zo stále zelenej šalvie so zelenými listami, v lete kvitnúcej fialovomodrými kvietkami.

 

Škorica

Škoricová silica sa derivuje z vysoko aromatickej kôry a listov vavrínovitého kra. Predstavuje jednu z najstarších prísad používanú v parfémoch a je typická svojou jedinečnou príjemnou vôňou.

 

T

 

Tabak

Suché a machovo-balzamovité esencie používané v pánskych vôňach pripomínajú sušený spracovaný tabak. Výrobcovia vôní používajú výťažok z pravého tabaku, ale môžu ho nahradiť aj nótami arómy chemického pôvodu.

 

Taragón

Zelenkasté kvety a úzke listy kríčku taragón poskytujú horkosladkú korenenú esenciu s anízovými podtónmi.

 

Tiara

Silne voňajúci biely kvet má domov na Tahiti a je príbuzný gardénii. Jeho vôňa je sladká, svieža a prenikavá, s ľahko zelenou nótou.

 

Tonkové semeno

Semená juhoamerického stromu silovoňa obecného sa namáčajú do rumu a potom sušia. V priebehu tohto procesu sa na ich povrchu usadia biele kryštáliky. Po ich spracovaní je získaný čistý výťažok. Vonia teplo, sladko, po vanilke.

 

Tuberóza

Je členom čeľade ľaliovitých. Kvet tuberózy má vôňu, ktorá je pre túto čeľaď atypická. Keď sa pridá do vonnej zmesi, obohacuje ju a dodáva jej hĺbku. Silica sa obvykle získava cestou napúšťania vonnou esenciou. Patrí k najdrahším éterickým olejom a vyzdvihne nóty gardénie, narcisu a hyacintu.

 

V

 

Vanilka

Plod alebo semená popínavej vstavačovitej rastliny pochádzajúcej z Madagaskaru a poskytujúcej esenciu, ktorá celej rade sladko kvetinových alebo jantárových bází dodáva plnosť a hĺbku. Vytrvalosť vône vanilky je vynikajúca.

 

Verbena

Parou sa destiluje z litrov verbeny. Žltkastá tekutina, ktorá sa takto získa je cenným produktom a má povzbudzujúco-korenenú, sviežu vôňu. Používa sa na zdôraznenie a zvýraznenie vonných zmesí.

 

Vetiver

Tráva s ťažkými vláknitými koreňmi rastie v teplých klimatických podmienkach Haiti, ostrovu Réunion a v Indii. Destiláciou sa z nej získava hustý olej. Odér pripomína vôňu vlhkej pôdy a koreňov so silným drevnatým podtónom. Vetiver, ktorý je skvelým stabilizátorom, prepožičiava vonným zmesiam suchý temperamentný tón.

 

Y

 

Ylang-Ylang

Doslova sa prekladá ako "kvety kvetov". Kvet stromu ylang-ylang, ktorý môže dorásť až do výšky 60 stôp, sa vyskytuje na Madagaskare a na Filipínach. Kvety sú zelenožlté s červeným stredom a rastú v zhlukoch po troch až štyroch. Silica získavaná z kvetov je silná, sladká a trochu balzamovitá. Orientálnym typom parfémov dodáva "prvý dojem". Ylang-ylang zmäkčuje a zaobľuje silné nóty vo vonnej kompozícii a dobre ladí s jazmínom a fialkou. Destilácia jednej várky trvá 24 hodín.

 

Z

 

Zázvor

Drevnatá, teplá, korenená vôňa sa získava zo zázvorovníka.

 

Zimolez

Známa popínavá rastlina s drobnými, silne voňavými kvetmi. Zimolezová esencia sa väčšinou môže reprodukovať zložením z niekoľkých rôznych kvetinových vôní prírodného pôvodu alebo z aromatických preparátov.

 

Ž

 

Živica

Živicové výrobky zo stromov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.
Plná (Desktop) verzia