Ekonomika

Hľadá sa nový šéf Bank of England, poznačí to Brexit?

Vláda prvýkrát najala náborovú firmu – Sapphire Partners – na pomoc pri hľadaní. Popis úlohy bol umiestnený na webovej stránke verejných stretnutí. Ročný plat je 480 000 libier – od roku 2013 sa nezmenil.
 
Uvádza, že uchádzači musia byť schopní preukázať schopnosť viesť „komplexnú a silnú finančnú inštitúciu“.

haag
 
Rozhovory sa budú konať počas leta a na jeseň bude vláda vymenovaná.
 
"Nájdenie kandidáta so správnymi zručnosťami a skúsenosťami, ktoré by viedli Bank of England, je nevyhnutné na zabezpečenie trvalej sily nášho hospodárstva a na udržanie pozície Spojeného kráľovstva ako popredného svetového finančného centra," uviedol vo vyhlásení kancelár.
 
Kto je v chode?
Vzhľadom na to, že práca guvernéra Bank of England je kľúčová, pokiaľ ide o náš finančný blahobyt, je pravdepodobné, že prístupy k kandidátom sa už vykonávajú za zatvorenými dverami.
 
Kancléř už skôr špekuloval, že pretrvávajúca neistota nad Brexitom môže odradiť niektorých žiadateľov. Ale je to stále hlavná práca – so základným platom 480 000 libier.
 
Neexistuje žiadny nedostatok potenciálnych interných kandidátov – napríklad námestník guvernéra banky Ben Broadbent alebo hlavný ekonóm Andy Haldane.
 
Potom je tu bývalý viceguvernér Andrew Bailey a bývalý zakladateľ kurzu Nemat Shafik.
 
Ale použitie firmy headhunterov po prvý raz znamená, že kancléř chce, aby to bola široká škála talentov v tom, čo je napokon svetovým finančným kapitálom – a je pod tlakom, aby zvážila viac kandidátok.
 
A tak, ako u etablovaných, aj hľadanie by mohlo ísť za naše hranice.
 
Raghuram Rajan, bývalý šéf indickej centrálnej banky, je ďalším menom, ktoré bolo ponúkané. Ale vzhľadom na súčasnú politickú situáciu je takmer istý, že ďalší guvernér nebude pochádzať z iných krajín EÚ.

parlament
 
„Advokáti pre ženy“
Náborová spoločnosť Sapphire Partners, ktorá bola zamestnaná na účely vyhľadávania, sa na svojej internetovej stránke označuje za „obhajcu žien v podnikaní“ a spravuje ju päť partneriek.
 
Vymenovanie Sapphire by sa mohlo považovať za pokus potlačiť kritiku rodovej rozmanitosti.
 
V máji minulého roka bola neschopnosť banky vymenovať inú ženu do Výboru pre menovú politiku (MPC) opísaná ako „ skutočne ohromujúca “.
 
V súčasnosti má deväť silná MPC – ktorá hlasuje o rozhodnutiach o úrokových sadzbách každý mesiac – len jednu členku.
 
Zahraničný kandidát?
Opis práce tiež zdôrazňuje schopnosť inšpirovať dôveru "na medzinárodnej scéne" a skúsenosti vo finančnej inštitúcii, ako je Banka pre medzinárodné zúčtovanie alebo Medzinárodný menový fond.
 
Uprednostňovanie medzinárodných skúseností naznačuje, že banka by mohla hľadať zahraničného kandidáta.
 
Minulý september ministerstvo financií potvrdilo, že pán Carney by predĺžil svoje funkčné obdobie do roku 2020, pričom by povedal, že by podporil „hladký odchod“ z Európskej únie.
 
Oficiálne je miesto na osem rokov, ale pán Carney súhlasil s päťročným obdobím s možnosťou ďalších troch.