Tovar

Bude značka Jaguar vyrábať len elektromobily?

Výrobca automobilov značky Jaguar sa tiež pridala k ostatným automobilkám, ktorí sa pre výrobu elektromobilov rozhodli a na trh prinášajú alternatívny pohon inovatívne motory s elektro pohonom. Jaguar je producentom luxusných vozidiel a v nasledujúcich piatich rokoch počíta s nástupom úplne novej série luxusných áut s výrazným podielom elektromobilov.

motor

Koniec niektorých modelov
Sedanom XF a XE z tejto produkcie postupne skončí výrobný cyklus a od roku 2025 sa chystá priniesť na trh úplne nový model I-Pace. Dovtedy však budú k dispozícii ešte aj modely F-Pace a E-Pace, ktoré umožnia, aby Jaguar dokázal plynule prejsť k výrobe áut na elektro motory, plánovanom na rok 2026. Konkrétne hovoríme o J-Pace, luxusnom crossovere. Interné odhady Autocaru hovoria o tom, že automobilka by v podobnom segmente ako v súčasnosti dokázala predať až 300 000 automobilov ročne. Táto stratégia by výrobcovi pomohla prejsť k takzvanej továrni na výrobu elektromobilov. Továreň Coventry Hyperbat by bola potom výrobcom batérií, ktoré sú nevyhnutné na produkciu MLA, čo je pohon všetkých kolies. I-Pace má podpornú a kľúčovú silu, na ňu a aj na vynikajúce ohlasy poukazuje aj Autocar a toto sa podpísalo pod elektrifikáciu. Pomaly sa však prejavuje očakávanie menšej ziskovosti sedanov Jaguara do budúcnosti na rozdiel od súčasnosti.

Vysoké počiatočné investície
Najlepšie predávajúcim sa modelom je dnes F-Pace a tesne za ním sa drží E-Pace. Pre výrobcu je však veľmi dôležité, že už sú pripravené náhradné modely za XE, XF a XJ, ak keď Autocar tvrdí, že v čase, kedy klesá dopyt po sedanoch a v crossoveroch nie je dostatočný potenciál pre obchodníkov, je ťažké zdôvodniť, prečo nahrádzajú sedany za benzínové modely a zároveň aj veľké investície s tým spojené. Možným riešením by mohlo byť niektoré súčasné modely ponechať a zároveň preorientovať výrobu na vozidlá s elektromotormi.

elektromobil

Autocar je v otázke plánu začať výrobu elektromobilov dosť skeptický, ale väčšina v spoločnosti verí a naopak si myslí, že Jaguar dostane novú šancu a úspešne si vybuduje poprednú pozíciu vo svete výrobcov elektromobilov.